Subota | 19.05.2018

Mosor 2018.

Izletnička sekcija HPD “MIV“, Varaždin
organizira izlet na
Mosor (vrh Veliki Kabal 1.339 m.n.v.)
subota – nedjelja, 19. – 20.05.2018. godine

JAVITE SE VODIČIMA, IMA JOŠ SLOBODNIH MJESTA U AUTOBUSU!!! !

Polazak:

19.05.2018. u 0:05 sati, ispred hotela Turist, Varaždin.

Mosor je planina u Dalmaciji koja se proteže se u smjeru paralelnim s morskom obalnom linijom od Splita i Kliškog prijevoja (360 m n.v.) na sjeverozapadu, sve do rijeke Cetine na jugoistoku.

Planina je vapnenačkog sastava, s velikim brojem jama i špilja. Pretežito je ogoljela odnosno s niskom vegetacijom.

TRASA PUTA (okvirni dinamički plan koji se može prilagoditi vremenskim prilikama na terenu):

Subota 19.5.2018:

Nakon polaska iz Varaždina u 5 minuta iza ponoći, krećemo u pravcu Splita, uz stajanje prema potrebi.

Izlazimo kod Dugopolja prema Klisu, gdje stižemo oko 8:00 sati.

Nakon toga krećemo prema Debelom brdu 1.044 mnv, oko 2 i pol sata hoda i nastavljamo prema Plešivecu 1.053 mnv još 1 sat, te prema Ljubljanu 1.262 mnv oko 1 sat hoda.

Potom se spuštamo u planinarskidom Umberto Girometta 868 mnv, do kojeg ima još oko sat i pol.

Noćenje po cijeni od 70 kn osigurano je uz predočenje važeće planinarske iskaznice, dok ćemo večeru dogovoriti uz prethodnu najavu prije dolaska.

Ponesite vreću za spavanje za spavanje u domu.

Nadjelja 20.5.2018:

Nakon ustajanja i doručka u 8:00 sati krećemo prema Velikom Kabalu 1.339 mnv, oko 1 sat i još oko 45 min do Vickovog stupa 1.325 mnv, te se nakon kraćeg odmora spuštamo još oko sat i pol prema spilji Vranjača (450 mnv), koja se nalazi uz planinarsku stazu prema selu Kotlenice gdje nas čeka autobus.
U spilji, za koju se pojedinačni ulaz plaća 40 kn, se zadržavamo oko sat vremena.

Špilja Vranjača nalazi se u srcu Dalmatinske zagore, u naselju Kotlenice.

Špilja je smještena u podnožju središnjega dijela planine Mosor, s njegove sjeverne strane i sastoji se od dva dijela.

Ulazni dio, bez špiljskih ukrasa, poznat je mještanima od davnina, dok je drugi dio otkrio vlasnik zemljišta na kojemu se nalazi špilja, g. Stipe Punda, 1903. godine.

Iz prve ulazne dvorane dolazi se kroz mali prirodni hodnik u drugu dvoranu, koja se sastoji od 9 manjih dijelova prepunih špiljskih ukrasa raznih oblika i boja.

Specifičnost ove špilje je da je unutarnja temperatura konstantna cijele godine i iznosi oko 15⁰C.

Prepuna stalaktita i stalagmita, špiljskih stupova i arkada, Vranjača je jedan od najljepših bisera prirode krškog kraja, a 1963. godine proglašena je zaštićenim geomorfološkim spomenikom prirode.

Povratak za Varaždin je oko 15:00 sati, s dolaskom oko 21:00.

CIJENA PRIJEVOZA za mali autobus , 35 sudionika:

Aktivisti 180 kn
Planinari HPD “MIV” Varaždin 200 kn
Novoučlanjeni i vanjski planinari 220 kn

OPREMA:

Standardna planinarska oprema (planinarske cipele, štapovi, slojevita odjeća, zaštita od vjetra, kiše) i obavezno vreću za spavanje u domu.

NAPOMENA:

Zbog slučaja otkazivanja na posljednjim izletima, rezervacija mjesta u autobusu se osigurava isključivo uplatom pune cijene.

Za otkazivanje dan-dva prije polaska bez opravdanog razloga ili zamjene, uplata se ne vraća.

Odazivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i fizičke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da pristupa izletu na vlastitu odgovornost, te da će se pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.

Prvi dan ukupno hodamo oko 12 km, penjemo 1.100 m i spuštamo 600 m, a drugi dan 10 km, 600 m uspona i 100 m spusta.

Vodiči zadržavaju pravo izmjena programa u skladu s uvjetima na terenu.

Svaki sudionik izleta mora imati uplaćenu članarinu za tekuću godinu.

Obavezno ponijeti osobnu iskaznicu ili putovnicu, zdravstvenu, te planinarsku iskaznicu.

SVOJE SMEĆE UVIJEK NOSITE U DOLINU!

Vodič izleta: Vladimir Češnjaj 099 701 1646 vladimir.cesnjaj@gmail.com
Drugi vodič: Miroslav Priher 091 611 3306 miroslav.priher@gmail.com

Plan puta u pdf-obliku za ispis