Subota | 08.09.2018

I S T R A 2018.

Polazak autobusa je u subotu 08.rujna u 06,00 sati ispred hotela „Turist“ u Varaždinu.

Povratak je u nedjelju 09.rujna, u večernjim satima.

subota, 08.rujan

Vozimo se autocestom prema Rijeci,uz dva usputna zaustavljanja Draganić i Vrata Jadrana.

Oko 11,00 sati stižemo u Rabac. Rekreativna grupa planinara ostaje u Rapcu,a hodači kreću

uzbrdo prema zidinama starog grada Labina koji se smjestio na 290m nad morem. Stazu du-

gu oko 3,7km planiramo proći za 1,30 sati. S Fortice, najviše točke u Labinu uživamo u pano-

ramskom pogledu na Rabac, na dio grada u podnožju zidina i na cijelu Učku. Nakon kave na

glavnom gradskom trgu, vraćamo se istom stazom u Rabac. Polazak autobusa iz Rapca za Dugu uvalu je u 17,00 sati.

Po dolasku u Dugu uvalu, smještamo se u hostel „Cvrčak“. Slijedi zajednička večera u resto-

ranu objekta. Termin večere, biti će određen naknadno.

nedjelja,09.rujan

Nakon ustajanja, doručak je u restoranu hostela u 07,30 sati. U 08,30 sati polazimo autobu-

som iz Duge uvale prema Pazinu. Po dolasku u Pazin kod hotela „Lovac“, grupa planinara s

planinarskom opremom spušta se s terase hotela, po označenoj poučno-pješačkoj stazi „Pa-

zinska jama“ prema mjestu poniranja rijeke Pazinčice. Potom prelazimo rijeku, i uspinjemo se prema mostu Vršić. Nastavljamo hodati prema kaštelu, odnosno centru grada. Slijedi za-

služeni odmor.U 12,00 sati polazimo autobusom iz Pazina u Motovun.Po dolasku u Motovun

svi se uspinjemo zavojitim, sjenovitim, uskim ulicama, do crkve sv.Stjepana. S obrambenih zidova grada, pruža se prekrasan panoramski pogled na rijeku Mirnu, šume tartufa,vinograde

zasađene lozom terana, a u daljini se naziru  obrisi slovenskih planina. Nakon razgledavanja

grada i kraćeg odmora, spuštamo se u podnožje prema autobusu.Opraštamo se od Istre, vo-

zeći se u smjeru Buzeta, Lupoglava i tunela Učka. „Vrata Jadrana“ prva su postaja za kraći odmor, na putu prema doma. Predviđeni dolazak u Varaždin, je između 21,00 i 22,00 sata.

cijena aktivisti:  =260,00 kuna                                     cijena članovi:  =290,00 kuna

vodiči: Boris Druško       tel. 091-510 3011

Ladislav Novak   tel. 098-925 5090

PDF programa možete preuzeti OVDJE.

Izvještaj

Izvještaj s održanog dvodnevnog izleta u Istru

08.09.-09.09.2018.

Rabac – Labin –Duga uvala – Pazin – Motovun

U subotu u 6 sati krenulo je 49 planinara našeg društva, autobusom u smjeru Zagreba, Rijeke i sve do Rapca u Istri. Jedna grupa naših planinara ostala je u Rapcu, a 28 planinara krenula je u 11 sati uzbrdo kroz šumu, uz šum vode iz potoka i slapova vijugajućom dobro markiranom stazom prema najvišoj točci u Labinu, prema Fortici (290 m) nad morem. Po sunčanom i toplom vremenu, nije nam bilo prilikom uspona lagano. Isplatilo se, jer smo potom uživali u prekrasnom panoramskom pogledu na Labin, Učku i naravno Rabac. Slijedila je potom okrjepa, na starom gradskom trgu. Istim putem kojim smo došli u Labin, vratili smo se u Rabac. Slijedi kupanje u moru, sve do 16,45 sati. Krenuli smo autobusem prema Dugoj uvali. Po dolasku, smjestili smo se u hostelu „Cvrčak“. Večerali smo u 19 sati a zatim, smo se družili sve do 22 sata.

U nedjelju, nakon doručka autobusom smo krenuli u Pazin. Jedna manja grupa planinara, ostala je u centru grada, a mi ostali krenuli smo prema „Pazinskom krovu“. To je slap kojeg je oblikovala voda rijeke Pazinčice kroz stoljeća. Hodajući uz rijeku nizvodno, došli smo do pazinskog kaštela, stare ali dobro očuvane utvrde. Uspon je ovaj puta bio laganiji, nego onaj dan ranije. Razgledali smo grad, okrijepili se i nastavili autobusom prema Motovunu. Uspon kroz uske ulice gradića, bio je za neke tog ranog poslijepodneva, pravi izazov. Ipak smo svi iz autobusa stigli do najstarijih obrambenih zidina grada, na 270 m nad morem. Obišli smo grad, okrijepili se u hladovini, i krenuli nizbrdo prema našem autobusu. Za sve nas bio je to još jedan nezaboravan izlet u Istru. Uz lijepo vrijeme, prekrasnu prirodu i dobre prijatelje planinare,  proveli smo dva lijepa dana.

vodič, Boris Druško