Subota | 10.08.2019

Bohinjske gore – Pršivec (1761 mnv)

POLAZAK: 10.08. 2019. u 5.00 sati – parkiralište hotela “ Turist“.

PLAN IZLETA :

1. dan – subota

Vožnja autobusom do sela Stara Fužina koje se nalazi malo iznad Bohinjskog jezera. Autobus nas ostavlja kod trgovine Mercator gdje možemo obaviti i zadnju opskrbu. Uspon do Kosijevog doma na Vogaru gdje će biti prva duža pauza (500 m uspona, 1.30 sati hoda). Ovaj dom je cilj prve grupe planinara. U blizini doma je vidikovac sa prekrasnim pogledom na Bohinjsko jezero.

Druga grupa kreće šumskom položenom stazom prema vrhu Pršivec (1761 mnv), (4,5 km hoda, uspon 700 m).  Pri usponu na vrh potrebno je u nekoliko navrata služiti se i rukama te biti oprezniji. Sa vrha se u vedrom vremenu pružaju lijepi pogledi na Julijske Alpe i na Triglav. Pauza od pola sata.

Sa vrha se spuštamo šumskom stazom do idiličnog Bregarjevog zavetišča te zatim do cilja, Koče na planini pri jezeru (1451 mnv). Koča je smještena iznad malog jezera i okružena crnogoričnom šumom i jedna je od najljepših lokacija u slovenskim Alpama. Koča je velika, dobro opremljena, nudi hranu i piće i u njoj ćemo se dobro oporaviti od planinarenja.

Ukupna dužina hoda, za drugu grupu, je 10,5 km, ukupan uspon cca 1200 m, trajanje 6 – 7 sati.

1. dan – nedjelja

Nakon ranijeg buđenja i doručka, oko 7.30 krećemo u pravcu Bohinjskog jezera. Put nas vodi preko Vodičnog vrha (1621 mnv), a zatim do Kosijevog doma na Vogaru. Nakon dužeg odmora (1 sat) spuštamo se strmijom stazom prema selu Stara Fužina, gdje nas kod trgovine Mercator čeka autobus. Ukupna dužina hoda: 8 km, uspon cca 200 m, trajanje 3,5 – 4 sata.

Prva grupa vraća se oko 8.30 sati laganom stazom i svi se nalazimo kod autobusa.

Vozimo se do parkirališta na Bohinjskom jezeru. Preostalo vrijeme provodimo po izboru kupanje ili obilazak slapa Savice ili  žičarom na Vogel. Oko 18 sati povratak uz stajanje po potrebi.

ZAHTJEVNOST:       Ne zahtjevni planinarski put, za prvu grupu.

Srednje zahtjevni planinarski put, za drugu grupu.

OPREMA:                  Planinarske cipele, štapovi, mogućnost lošeg vremena (zaštita od vjetra, kiše), slojevita odjeća.

PREHRANA: Iz ruksaka ili  u dobro opremljenim domovima.

Svi sudionici izleta moraju imati važeću osobnu iskaznicu ili putovnicu

i ovjerenu planinarsku iskaznicu za 2019 g.

Svaki planinar polazi na izlet na vlastitu odgovornost !

POVRATAK: Oko 18 sati sa Bohinjskog jezera, dolazak u Varaždin oko 22 sati.

CIJENA Prijevoz:

članovi HPD „Miv“-a                      120,- kn

aktivisti HPD „Miv“-a                     100,- kn

vanjski članovi HPD-a                   140,- kn

Spavanje u domu:

Kosijev dom na Vogaru                12€  bez ili 15€ sa posteljinom

Koča na planini pri jezeru            13.50€  bez ili 15.50€ sa posteljinom

Vodič:            Sekulić Srećko 095/86 10 159

PDF programa možete preuzeti OVDJE!